– gute Unterkunft zu günstigen Preisen –
Sprache:

Tipps für Ausflüge - Silleiner Land

» » » tipps für Ausflüge
» Silleiner Land
Vodopád v Prosiecké dolině [Vergrößern - neues Fenster]

Chočské vrchy, Bešeňová

Vápencové pohoří mezi Malou Fatrou a Západními Tatrami severně od linie Ružomberok - Liptovská Mara. Nejvyšším vrcholem je dominantní Veľký Choč (1 611 m). Významným je též vrch Prosečné (1 372 m) tvořící bariéru mezi nejatraktivnějšími místy oblasti - Prosieckou a Kvačianskou dolinou. Kaňonovitými údolími s impozantní scenérií vysokých skal prochází naučné stezky, Prosiecká dolina je zakončena 15metrovým vodopádem, je náročnější (na trase je žebříky). U obce Lúčky kaskádovitý vodopád. Severně od Ružomberka zřícenina Likavského hradu s přírodním amfiteátrem pro konání folklórních slavností. V horách zřícenina Lipovského hradu, který byl nejvýše položeným hradem na Slovensku. V obci Bešeňová celoročně otevřené nádherné termální koupaliště.
www: Kvačany (obec Kvačany a její okolí)
Chočské vrchy (krátce o možnostech výletů)
Chočské vrchy (krátce o horstvu a zajímavostech)
Bešeňová.com (pěkný web obce Bešeňová s termálním koupalištěm)
Bešeňová.sk (obec Bešeňová)
Fotografie: Kvačany.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Akvapark Tatralandia v zimě, v pozadí zasněžené západní Tatry [Vergrößern - neues Fenster]

Liptovský Mikuláš + akvapark Tatralandia

Město v údolí Váhu mezi Nízkými a Západními Tatry. Centrum středního Liptova s více než 33 tisíci obyvateli. V roce 1713 zde došlo k popravě Juraje Jánošíka. Na jih od města začíná krasová Demänovská dolina končící lyžařským střediskem Jasná pod Chopkem. Západně od města vodní nádrž Liptovská Mara s rekreačním využitím především ve středisku Litpovský Trnovec. V blízkosti též nově postavený termální akvapark Tatralandia s mnoha atrakcemi i pro zimní zábavu.
www: Liptovský Mikuláš (oficiální stránky města)
Akvapark Tatralandia (termální akvapark u Liptovské Mary)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

 [Vergrößern - neues Fenster]

Malá Fatra

Rozlehlé pohoří nedaleko měst Žilina a Martin, po Tatrách nejvyšší. Dělí se na dvě rozdílné části oddělené údolím Váhu - severní Krivánskou Fatru a jižní Lúčanskou Fatru (Martinské hole). Navštěvovanější je severní část tvořící Národní park Malá Fatra s nejvyšším vrcholem pohoří Velký Kriváň (1708 m). Největším centrem letních i zimních sportů je Vrátná poblíž rázovité podhorské obce Terchová, rodiště Jánošíka, známé svým folklórem (mezinárodní folklórní festival Jánošíkové dni). Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří krasový kaňon s vodopády a cestou zabezpečenou žebříky a řetězy Jánošíkové diery a dominantní skalnatá hora Velký Rozsutec (1611 m). U řeky Váh známá dominantní zřícenina Strečno.
www: Vrátna.sk (dobrý infoserver SKI centra Vrátna a okolí)
Vrátna.com (infoserver okolí Vrátné)
Sdružení turismu Terchová (mapy a další informace)
Terchová (stránky rázovité obce Terchová)
Průvodce NP Malá Fatra (především turistické trasy)
Lanovky.sk - Vrátna (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Hory Stoh (vpravo) a Velký Rozsutec.

Pohled z vrcholu Chopku na Ďumbier [Vergrößern - neues Fenster]

Nízké Tatry

Pohoří Nízké Tatry je dlouhé asi 80 km. Od roku 1978 chráněné jako Národní park. Táhne se od západu na východ, na sever spadá do údolí Váhu, na jih k údolí řeky Hron. Nejvyšším vrcholem je Ďumbier (2043 m), nejznámějším pak nedaleký Chopok (2024 m) s lanovkami z obou stran údolí. Východní část hor s vrcholem Kráľova hoľa (1946 m) je navštěvovaná méně. Největším zimním střediskem na Slovensku s infrastrukturou vysoké evropské úrovně je Jasná na severní straně Chopku. Turisticky atraktivní je Demänovská dolina s přístupnými jeskyněmi (Demänovská jeskyně svobody a Demänovská ledová jeskyně). Celý hřeben Nízkých Tater je rájem trekařů, turisti s krosnami jej přechází za 5 dní bez nutnosti tahat stan díky možnému spaní v útulnách.
www: NizkeTatry.sk (podrobný průvodce po Nízkých Tatrách)
Nízké Tatry - průvodce hřebenem (informace pro turisty)
Národní park Nízké Tatry (správa národního parku)
Kamenná chata (denně aktuální počasí z Chopku)
Jasná pod Chopkom (středisko evropské úrovně)
Lanovky.sk - Jasná (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Pohled z hřebene Kubínské hole v Oravské Maguře na Roháče (nahoře), oravská architektura v Podbieli (dole) [Vergrößern - neues Fenster]

Orava

Nádherný a zároveň drsný kout severozápadního Slovenska u hranic s Polskem. Oblast je obklopena Oravskými Beskydami (nejvyšší hora Babia hora - 1723 m), Oravskou přehradou s možností vodních sportů, Západními Tatrami (Roháči), Chočskými vrchy a Malou Fatrou. Velká část kraje je chráněna v ChKO Horná Orava. V oblasti se nachází 3 okresní města - Dolný Kubín, Námestovo a Tvrdošín. Významnou kulturní památkou je Oravský hrad. Oravský skanzen můžete najít v části Zuberce, Brestová, pod Roháči.
www: OravaWeb.sk (pěkný průvodce po Oravě)
Orawa.sk (obsáhlý informační systém Oravy)
Orava.sk (další regionální informační systém)
Námestovo.sk (informační stránky města)
DolnýKubín.sk (informační stránky města)
Obec Klin (pěkné stránky rázovité podhorské obce)
Plte na Orave (vyhlídkové plavby pod Oravským hradem)
Fotografie: OravaWeb.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Oravský hrad a plavba na pltích [Vergrößern - neues Fenster]

Oravský hrad

Nejvýznamnější historická dominanta Oravy. První zmínka o památce pochází z roku 1267, kdy plnil obrannou a strážní funkci a byl sídlem správy. Tyčí se na vysokém skalním ostrohu nad řekou Oravou u obce Oravský Podzámok. V přístupném hradě etnografická a zoologická expozice.
www: Oravské muzeum P. O. Hviezdoslava (nejen o Oravském hradě)
Fotografie: www.plte-orava.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Strážovské vrchy s částí Suľovských skal [Vergrößern - neues Fenster]

Strážovské vrchy, Suľovské skály

Pohoří mezi řekou Váh (města Povážská Bystrica, Púchov, Iľava) a Malou Fatrou jižně od Žiliny. Tvoří Chráněnou krajinnou oblast Strážovské vrchy. Porostlé převážně smíšenými lesy s výrazným zastoupením buku a jedle. Nejvyšší horou je Strážov (1213 m), známější je Vápeč (956 m) na jihu pohoří s vápencovou homolí na jeho vrcholu. Nejatraktivnější oblastí jsou Suľovské skály na severu horstva s množstvím zajímavých skalních útvarů. Největšími lyžařskými středisky jsou obec Mojtín, Zliechov a rázovité Čičmany s unikátními srubovými dřevěnicemi a folklórem. Dobré podmínky pro cykloturistiku (MTB), paragliding i horolezectví (Manínská tiesňava u Povážské Bystrice). Na východě lázně Rajecké Teplice zaměřené na léčbu duševních onemocnění a nemocí pohybového ústrojí.
www: Suľovské skály (obsáhlý infoweb, turistické trasy)
Kúpele Rajecke Teplice (lázně Rajecke Teplice)
Čičmany (rázovitá obec Čičmany)
Rajecká dolina (stránky o místech v dolině říčky Rajčianka)
Púchov.sk (stránky města Púchov)
Fotografie: Sulov.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

SkiPark Ružomberok [Vergrößern - neues Fenster]

Velká Fatra

Lesnaté rozlehlé pohoří mezi městy Martin, Ružomberok a Banská Bystrica tvořící Chráněnou krajinnou oblast. Nejvyššího bodu dosahuje na vrcholu Ostredok (1592 m). Nejvýznamnějšími zimními středisky jsou Malinô Brdo nad Ružomberkem a Donovaly v dotyku Nízkých Tater. U Ružomberku osada Vlkolínec s dochovaným souborem 45 dřevěných domů zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Na jihu pohoří přístupná Harmanecká jeskyně. Ve městě Turčianske Teplice sezónní termální koupaliště.
www: Vlkolínec (součást webu NízkéTatry.sk)
Skipark Ružomberok (lyžařské středisko Malinô Brdo)
Ružomberok.sk (oficiální stránky města Ružomberok)
Turčianske Teplice (stránky města Turčianske Teplice)
Martin.sk (stránky města Martin)
Lanovky.sk - Malinô Brdo (výborné info o lanovkách v tomto středisku)
Fotografie: SkiPark.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Roháčské pleso, v pozadí hlavní hřeben. [Vergrößern - neues Fenster]

Západní Tatry - Roháče

Západní Tatry jsou velehorami dosahujícími výše až 2248 m na vrcholu Bystrá. Na východě těsně sousedí s Vysokými Tatrami. Jsou součástí Tatranského národního parku (TANAP). Turisticky nejatraktivnější je oblast tzv. Roháčů v západní části pohoří. Hlavní hřebenovka zajištěná řetězy je velmi náročná. Možnosti výletů i pro méně zdatné jedince a rodiny, např. k Roháčským plesům. Hlavním centrem oblasti je městečko Zuberec a nedaleká osada Zverovka s konečnou autobusů. V osadě Brestová u Zuberce Muzeum oravské dědiny (skanzen). U obce Pribylina pod východní částí hor Muzeum liptovské dědiny (skanzen). Největším lyžařským střediskem je Zverovka - Spálená dolina. V obci Oravice termální koupaliště. U Liptovské Mary největší termální akvapark na Slovensku - Tatralandia.
www: Roháče - Západné Tatry (infoserver o oblasti)
Tatry.bsk.sk (informace ze Západních tater)
Zuberec (velmi pěkné stránky obce Zuberec)
Habovka (stránky obce Habovka)
Muzeum liptovské dědiny Pribylina
Fotografie: Habovka.sk. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net