– gute Unterkunft zu günstigen Preisen –
Sprache:

Tipps für Ausflüge - Region Olmütz

» » » tipps für Ausflüge
» Region Olmütz
Nahoře: Dlouhé Stráně, v pozadí Praděd. Dole: Chata Jiřího na Šeráku. [Vergrößern - neues Fenster]

Jeseníky

Pohoří na rozhraní Moravy a Slezska. Nejvyšší moravské hory, jímž vévodí Praděd (1491 m), holý vrchol s charakteristickou siluetou telekomunikační věže. Významnými lyžařskými a turistickými centry jsou Praděd, lázeňské městečko Karlova Studánka, Malá Morávka, Červenohorské sedlo na významné silniční trase ze Šumperka do Jeseníku, Ramzová pod horou Šerák, na kterou vede dvousedačková lanovka. Technickou raritou je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. Hory nabízejí ohromné možnosti turistických, cyklistických i lyžařských tras. Nedaleko lázeňského města Jeseník rozhledna Zlatý chlum a největší moravské rašeliništní jezírko na Rejvízu.
www: Jeseniky.org (průvodce po Jeseníkách)
eJeseniky.cz (průvodce po Jeseníkách)
www.info-jesenik.cz (město Jeseník)
www.lipova-lazne.cz (obec Lipová-lázně nedaleko Jeseníku)
www.malamoravka.cz (obec Malá Morávka pod Pradědem)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Sestup z vrcholu Králického Sněžníku [Vergrößern - neues Fenster]

Králický Sněžník

Třetí nejvyšší pohoří v ČR s nejvyšší horou stejného jména - Králický Sněžník (1424 m), na hranicích s Polskem, pojmenovaná podle města Králíky. Poměrně drsnou přírodu a nepříliš velký pronik civilizace ocení velcí milovníci přírodních krás. Území horstva je chráněno formou Národní přírodní rezervace. Známá socha slona nedaleko vrcholu je historickým mezníkem mezi Čechami, Moravou a Polskem. Ve vrcholové části se nalézá pramen Moravy, nejdelší moravské řeky. Nad obcí Stříbrnice turistická chata Návrší, jediná v české části hor. Největším lyžařským centrem je Horní Morava. Vleky fungují i kolem Starého Města pod Sněžníkem. Cyklostezky vedoucí i do Polska, např. přes horský přechod Kladské sedlo.
www: Sněžník.cz (pěkné stránky o tomto pohoří)
Horní Morava (obec Horní Morava, SKI centrum Sněžník)
Staré Město pod Sněžníkem (stránky podhorského města)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net

Litovelské Pomoraví [Vergrößern - neues Fenster]

Litovelské Pomoraví - ChKO

Rezervace lužního lesa kolem meandrů řeky Moravy. Chráněné území se rozprostírá od Mohelnice přes Litovel k Olomouci. Naučná stezka s z Litovle do Horky. Vodácky lze sjíždět řeku Moravu v úseku Mohelnice - jez Hynkov, následující úsek je uzavřen, ale lze ho obeplout. V blízkosti Litovle veřejnosti přístupné Mladečské jeskyně. 15 km od Litovle gotický hrad Bouzov.
www: Litovelské Pomoraví (správa ChKO)
Litovelské Pomoraví (správa ChKO - 2. web)
www.hrad-bouzov.cz (hrad Bouzov)
Foto: Správa ChKO. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Olomouc

Páté největší město v ČR se sto tisíci obyvateli. Leží přímo v srdci Moravy na řece Moravě. Starobylé město, univerzita, centrum Olomouckého kraje. Střed Olomouce má po Praze statut druhé nejstarobylejší a největší památkové rezervace v ČR. Barokní Sloup Nejsvětější trojice byl v roce 2001 zařazen mezi památky UNESCO.
www: www.olomouc-tourism.cz (informace o městě Olomouc)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Nahoře: Sokolí skály, dole: osada Nýznerov. [Vergrößern - neues Fenster]

Rychlebské hory

Poklidné a nepříliš navštěvované pohoří na českopolské hranici poskytující nádherné zážitky a potěchu z neporušené přírody. Sousedí s Jeseníky a Králickým Sněžníkem. K východu se snižuje do Vidnavské nížiny. Turistickými východisky jsou Ramzová a vesničky v okolí Žulové a Javorníku ve Slezsku. Nejvyšším vrcholem pohoří je Smrk (1125 m). Hluboké lesy, pěkné louky, skalky, vodopády, zřícenina, romantika. Mezi navštěvované cíle patří např. Nýznerovské vodopády, zámek Jánský vrch v Javorníku, zřícenina Rychleby, jeskyně Na Pomezí u Lipové-lázní. Území je protkáno množstvím cykloturistických cest, možné využít i turistického přechodu do Polska v Travné k návštěvě historického města Landek (Ladek Zdrój).
www: www.rychlebskehory.cz (zdařilý průvodce celým pohořím)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net