– gute Unterkunft zu günstigen Preisen –
Sprache:
Brněnská přehrada

Tipps für Ausflüge - Südmähren

» » » tipps für Ausflüge
» Südmähren

Bílé Karpaty - ChKO a biosférická rezervace

Pohoří na hranicích Moravy a Slovenska. Pro své jedinečné hodnoty byla oblast v roce 1996 zařazena mezi evropské biosférické rezervace UNESCO. Rozsáhlé historické odlesnění v Bílých Karpatech a citlivé krajinářské úpravy měly za následek vznik jedinečných květnatých luk s roztroušenými dřevinami, dnešní zdejší typický krajinný ráz. Mnoho kriticky ohrožených druhů rostlin, oblast patří k nejcennějším lučním biotopům Evropy. Poměrně řídké osídlení pasekářského či kopaničářského typu a zachovalá architektura horských obcí (Lopeník, Vyškovec, Žítková). Nejvyšším vrcholem je hraniční Velká Javořina (970 m), kde se konají setkání česko-slovenské vzájemnosti. Patří především k regionu Slovácko.
www: www.bilekarpaty.cz (stránky ChKO Bílé Karpaty)
Slovácko.cz (zdařilý kompletní průvodce Slováckem)
Ostrožské Lhota (obec jižně od Uherského Hradiště)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Brněnská přehrada - socha Rozestavěná loď, v pozadí hotel Santon [Vergrößern - neues Fenster]

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je největší rekreační oblastí města Brna. 10 km dlouhá nádrž. Dostupná městskou hromadnou dopravou (městská část Bystrc). Provoz pravidelné lodní dopravy s loděmi na elektrický pohon (rarita v ČR). Překrásné přírodní okolí láká k pěším výletům a cyklovyjížďkám. V zimě bývá centrem bruslařů a běžců na lyžích. Na skalním ostrohu nad přehradou ční jedna z významných moravských památek - hrad Veveří. Nedaleko brněnská zoo.
www: Prygl.net (průvodce po okolí Brněnské přehrady)
Brněnský plenér (sochařské sympozium konané na přehradě)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Hrad Špilberk v době oslav, dole ohňostroj na Brněnské přehradě [Vergrößern - neues Fenster]

Brno

Největší město Moravy uznávané za jeho metropoli. Správní centrum Jihomoravského kraje. Centrum českého soudnictví, veletržní metropole České republiky (Mezinárodní strojírenský veletrh, Autosalón atd.). Historické město, významnými dominantami jsou nově zrekonstruovaný hrad Špilberk ("žalář národů") a katedrála na Petrově. Stará radnice se symbolem Brna - brněnským drakem. V části Černá Pole funkcionalistická vila Tugendhat - památka UNESCO. Na přelomu května a června se každým rokem konají mohutné městské oslavy Brno - město uprostřed Evropy s největší středoevropskou přehlídkou ohňostrojů Ignis Brunensis. Za městem motoristický areál Masarykův okruh, pořádání MS silničních motocyklů. Město je obklopené nádherným přírodním prostředím - Brněnskou přehradou a Moravským krasem. Nedaleko Brna městečko Slavkov se známým bojištěm a Mohylou míru.
www: www.brno.cz (oficiální web města Brna)
www.zoobrno.cz (ZOO Brno nacházející se v části Bystrc)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2006

Hrad Veveří [Vergrößern - neues Fenster]

Hrad Veveří

Významná kulturní památka nedaleko Brna nad Brněnskou přehradou. Tzv. moravský Karlštejn. V současnosti prochází významnou obnovou. Přístupná prohlídková trasa, v sezóně pravidelné kulturní akce, výstavy. Z Brna dostupný linkou IDS JMK č. 303 (Brno, Bystrc - Veverská Bítýška). Pod hradem lávka pro pěší přes přehradu, která se stala Stavbou roku Jihomoravského kraje 2003.
www: Prygl.net - hrad Veveří (info na serveru Prygl.net)
Veveří.cz (oficiální stránky hradu)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2005

Jarošův mlýn [Vergrößern - neues Fenster]

Jarošův mlýn, Veverská Bítýška

Jarošův válcový mlýn - kulturní památka ČR - muzeum řemesla mlynářského. Vodní mlýn na Bílém potoce ve Veverské Bítýšce nedaleko Brněnské přehrady. Najdete zde srdečné přijetí, pohodu, drobné upomínkové předměty, posezení, velké parkoviště a ostatní dle osobní domluvy. Vaše návštěva ve mlýně potěší pana mlynáře a zeleného mužíčka Bonifáce.
www: www.jarosuvmlyn.cz (oficiální stránky Jarošova mlýna)
Prygl.net - Jarošův mlýn (info o mlýně na webu Prygl.net)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Zámek ve Valticích [Vergrößern - neues Fenster]

Lednicko - Valtický areál

Rozlehlý areál volné přírody, rybníků a lesů s vhodně zasazenými kulturními objekty, altánky, zámečky nedaleko Břeclavi. Cesty mají pevný řád, mnoho jich paprskovitě sbíhá k Lednici. Jedinečné dílo vzniklé souhrou člověka a přírody. Nejnavštěvovanější částí je zámek v Lednici s přilehlým obrovským zahradním komplexem, v němž se nachází minaret poskytující daleké rozhledy na nížinu jižní Moravy. Možnost projíždky na lodích. Janův hrad - objekt postavený již rovnou jako napodobenina zříceniny. Zámek ve Valticích a další. 7. 12. 1996 byla oblast zapsáno do Seznamu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rovinatý charakter je velmi vhodný pro nenáročné výlety na kole.
www: www.lva.cz (mikroregion Lednicko-valtický areál)
www.valtice.cz (pěkné stránky obce Valtice)
www.lednice.cz (stránky obce Lednice)
Fotografie: Valtice.cz. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Náměstí v Mikulově [Vergrößern - neues Fenster]

Mikulov

Historické město nedaleko rakouských hranic pod jižními svahy Pálavy. Od roku 1952 je středověké jádro města prohlášeno za městskou památkovou rezervací. Hlavní dominantou je renesanční zámek, který byl za nejslavnějších dob sídlem olomouckého biskupa. Unikátní vinařské expozice s obřím sudem v zámeckém sklepení. Mikulov je jedním z výchozích bodů vinařských naučných stezek okolo Pálavy. Zpřístupněná jeskyně na Turoldu. Krásné výhledy nabízí Svatý kopeček a Kozí hrádek.
www: www.mikulov.cz (krásné oficiální stránky města Mikulov)
Fotografie: Mikulov.cz. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Pohled z vyhlídky Hornek nedaleko brněnské Líšně [Vergrößern - neues Fenster]

Moravský kras

Vápencové území tvořící Chráněnou krajinnou oblast od roku 1956. Rozprostírá se v úzkém pásu dlouhém asi 25 km od severního okraje Brna kolem Adamova a Blanska až ke Sloupu. Mnoho krasových jevů na povrchu i pod zemí. Turisticky nejnavštěvovanější je světoznámá propast Macocha a Punkevní jeskyně nabízející přitažlivou projížďku jeskynním systémem na lodičkách. Dalšími přístupnými jeskyněmi jsou Kateřinská jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Balcarka. Úchvatné scenérie nabízí mohutné Rudické propadání nebo Býčí skála známá archeologickými nalezišti. Větrný mlýn v obci Rudice. Technická památka Josefova huť nedaleko Adamova. Koupání si můžete dopřát např. u rybníku Olšovec v Jedovnicích nebo v Mariánském údolí v Brně-Líšni.
www: www.cavemk.cz (Správa jeskyní Moravského krasu)
kras.unas.cz (dobrý průvodce po Moravském krasu)
www.moravskykras.net (turistický infoserver)
www.vavrinec.cz (obec s rozhlednou na vrchu Podvrší)
www.blanensko.info (informace z Blanenska)
www.jedovnice.cz (obec Jedovnice s rybníkem Olšovec)
www.krtiny.cz (obec Křtiny se známým Santiniho kostelem)
Fotografie a text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net, 2006

Pohled na Děvín [Vergrößern - neues Fenster]

Pálava - ChKO a biosférická rezervace

Pavlovské vrchy neboli Pálava jsou nejmohutnějším vápencovým bradlem na Moravě. Rozlohou malé pohoří vystupující vysoko nad okolní rovinatou krajinu. Není problém jej přejít za jeden den, zdržet se zde dá však mnohem déle. Jeskyně, škrapy, vápencové skály, nádherné vyhlídky, bohatá květena, vzácná fauna. Řada archeologických lokalit, např. Dolní Věstonice se známou Věstonickou venuší. Na jihu historické město Mikulov, na severu srázy pohoří spadají k vodnímu dílu Nové Mlýny, jehož střední nádrž slouží rekreačním účelům. Nejvyšším vrchem je Děvín (550 m) se zříceninou Děvičky.
www: Správa ChKO Pálava (oficiální stránky ChKO)
Pár fotografií z Pálavy
www.obec-pavlov.cz (obec Pavlov u Novomlýnských nádrží)
Pasohlávky.cz (rekreační středisko u Nových Mlýnů)
Fotografie: Mirrej. Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Podyjí - národní park

Rozlohou nejmenší národní park v ČR (63 km2) poskytující tuto nejpřísnější ochranu přírody od roku 1991, jediný na Moravě. Rozkládá se mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí při státní hranici s Rakouskem, kde na něj navazuje rakouský Národní park Thayatal. Výjimečně zachovalá krajina hlubokého říčního údolí. Kaňon Dyje s četnými meandry, hluboké lesy, nejrůznější skalní tvary lákají množství turistů i cyklistů. Nedaleko za hranicemi známý hrad Hardegg nad nejmenším rakouským městem.
www: www.nppodyji.cz (oficiální stránky NP Podyjí)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Strážnice - zámek [Vergrößern - neues Fenster]

Strážnice

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy - Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví. Poslední víkend v červnu Mezinárodní folklórní festival Strážnice.
Zámek - Dnes je zámek sídlem Národního ústavu lidové kultury, pro veřejnost je zpřístupněna cenná historická knihovna obsahující 13.000 svazků knih, expozice "Nástroje lidové hudby v České republice" (jediná svého druhu ve střední Evropě). V saloncích se pořádají koncerty a programy.
www: www.nulk.cz (Národní ústav lidové kultury)
Foto a text: NULK.cz.