– gute Unterkunft zu günstigen Preisen –
Sprache:

Tipps für Ausflüge - Region Liberec

» » » tipps für Ausflüge
» Region Liberec
Prachovské skály [Vergrößern - neues Fenster]

Český ráj - Chráněná krajinná oblast

Krajina s charakteristickými skalními městy. V roce 1955 zde byla vyhlášena první chráněná krajinná oblast v Československu. Významnými městy na okraji oblasti a východisky jsou Mnichovo Hradiště, Železný Brod, Semily, Jičín a Sobotka. Dominantou je charakteristická zřícenina skalního hradu Trosky. Známými vrcholy jsou Kozákov a Mužský. Nejznámějšími skalními městy jsou Hruboskalsko a Prachovské skály. Poblíž Semil se nachází Bozkovské dolomitové jeskyně. Po oblasti je zavedena hustá síť cyklobusů.
www: www.cesky-raj.info (turistický region Český ráj)
www.jicin.cz (město Jičín)
www.prachovskeskaly.com (Prachovské skály)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Jizerské hory - Chráněná krajinná oblast

Jizerské hory jsou pohořím na severu Čech mezi Lužickými horami a Krkonošemi. Část pohoří spolu s nejvyšším vrcholem Wysoka Kopa se nachází na území Polska. Nejvyšším bodem na české straně pohoří je hora Smrk (1124 m) s rozhlednou z roku 2003. Výborné podmínky pro pěší i cyklo turistiku. V zimě vyhledávané místo lyžařů na běžkách díky velkému množství upravených tratí, známý závod Jizerská 50. Kraj rozhleden, např. Slovanka, Tanvaldský Špičák, Královka, Černá Studnice. Jako východiska do hor mohou sloužit i města na jejich jižním okraji, Liberec a Jablonec nad Nisou.
www: www.jizerske-hory.cz (web o Jizerských horách)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net

Sněžka od Slezského domu [Vergrößern - neues Fenster]

Krkonoše - Národní park

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky umístěné při hranicích s Polskem. Maximální výše dosahují hraniční horou Sněžka (1602 m). Chráněno formou Krkonošského národního parku. Mohutné holé horské hřebeny, rozsáhlé lesní porosty na úbočích, skalnaté srázy, ledovcová údolí, rašeliniště. Charakteristické jsou roztroušené boudy po celých horách, z nichž mnoho funguje jako turistické chaty. Hlavním turistickým a lyžařským střediskem je Špindlerův Mlýn, dosahující nejlepší úrovně v České republice, dějistě světového poháru ve sjezdovém lyžování. Dalšími významnými středisky jsou Pec pod Sněžkou, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou. Pramen Labe nedaleko Labské boudy. Pančavský vodopád je největším v Česku.
www: www.krnap.cz (Krkonošský národní park)
www.krkonose.cz/foto (informační servis z Krkonoš)
www.spindleruv-mlyn.cz (Špindlerův Mlýn)
www.skiarealspindl.cz (Skiareál Špindlerův Mlýn)
www.pecpodsnezkou.cz (Pec pod Sněžkou)
Fotografie i text: Robert Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Centrum Liberce [Vergrößern - neues Fenster]

Liberec

Město v severních Čechách, správní centrum Libereckého kraje. Poměrně pěkný a upravený střed města. Severočeské muzeum. ZOO známá především pro chované bílé tygry. Aquapark Babylón - největší krytý zábavní komplex v Česku. Město v náručí hor. Významnou dominantu vytváří hora Ještěd (1012 m) s hotelem a vysílačem na jeho vrcholu od architekta Hubáčka. Dopravit se na něj dá i kabinkovou lanovkou. Nedaleko do Jizerských hor. Pořadatel světového poháru ve skocích na lyžích a závodu sdruženářů. Dějiště Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009.
www: www.liberec.cz (oficiální stránky města Liberec)
www.liberec2009.com (připravované MS FIS v klasickém lyžování)
Fotografie i text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Lužické hory - Chráněná krajinná oblast

Lužické hory jsou nevelké pohraniční pohoří, ležící zhruba uprostřed mezi Děčínem a Libercem v severních Čechách. Malá část pohoří přechází na území Německa, kde se nazývá Žitavské hory (Zittauer Gebirge). Hory oddělující severní rovinaté kraje od vnitrozemí Čech. Nejvyšší horou je Luž (793 m) na hranicích s Německem. Od roku 1976 tvoří Chráněnou krajinnou oblast. Oblíbeným cílem výletů je rozhledna na Jedlové (774 m), unikátní železnou rozhlednu můžeme nalézt na Studenci. Na hranici ChKO několik menších měst - Hrádek nad Nisou, Jablonné v Podještědí, Nový Bor, Kamenický Šenov, Česká Kamenice, Varnsdorf.
www: www.luzicke-hory.cz (skvělý průvodce po Lužických horách)
Text: R. Vystrčil, LevneUbytovani.net.

Hrad Bezděz [Vergrößern - neues Fenster]

Máchův kraj, Máchovo jezero

Romantický kraj nesoucí jméno po českém básníkovi K. H. Máchovi. Srdcem Máchova kraje jsou Doksy s Máchovým jezerem (založený v roce 1367 císařem Karlem IV., pláže, výletní lodě, velký tobogán) a gotický hrad Bezděz. Do území Máchova kraje zasahují dvě chráněné krajinné oblasti - České středohoří a Kokořínsko. Břehyňský rybník s velkým množstvím druhů vodních ptáků (zákaz koupání). Severně od Doks jsou Polomené hory s Hradčanskými stěnami ještě donedávna nepřístupné (bývalý vojenský prostor). V nich najdeme tajemné rokle a skalní útvary. Mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa údolí Robečského potoka s příkrými skalnatými svahy, tzv. Peklo. Západně od Starých Splavů v lese plném romantických roklí je skryta Braniborská jeskyně.
www: infocentrum.doksy.com (Infocentrum Doksy)
Text: Podle IC Doksy R. Vystrčil. Foto: IC Doksy.